نظرسنجی سوالات متداول پرسش و پاسخ تابلو اعلانات نقشه سایت نمای اصلی
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
دفتر تالیف کتاب های ابتدایی و متوسطه نظری
 
 
 
 
به نظر شما استفاده از امكانات تكنولوژيكي نظير تبلت و موبايل بوسيله دانش اموزان در آموزش جغرافيا جايز است ؟
بله
خير
هنوز براي اين كار زود است
تا مهيا شدن بستر اين موضوع بايد صبر كرد
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج آن در صورت مطلوب بودن ، داوطلبانه به كار گرفته شود
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج در صورت مطلوب بودن ، بايد اجباري شود
آيا همه مشكلات ديگر ما حل شده كه به سراغ اين آمده ايم؟
خيلي وقت است كه استفاده مي شود .بچه ها در مورد تكنولوژِی منتظر اجازه ما نمي مانندمسلمانان پيشرو در علم جغرافيا
يكشنبه 16 دي 1386  ساعت: 14:08

مسلمانان پيشرو درعلم جغرافيا

  گرد آوری : کورش  امیری‌نیا

     در قرآن كريم تأكيد فراواني به سير و سياحت و انديشه در سرنوشت اقوام و ملل شده و اين امر به علاوه‌ي نيازهاي بازرگاني و سياسي و مذهبي (مانند حج) و غيره باعث گرديد كه مسلمين در زمينه علم جغرافيا و جهانگردي نيز پيشرفت‌هاي بسيار چشمگيري كرده و آثار ارزنده‌اي از خود بجاي بگذارند.

     مسلمين بسياري آثار مهم جعرافيايي يونانيان را مي شناختند و كلمه يوناني جغرافيا (Geographia) نزد مسلمين شناخته شده بود و در زبان‌هاي عربي و فارسي و ساير زبان‌هاي اسلامي به كار مي‌رفت، اگرچه بعدها به تدريج اصطلاح «صورة الارض» جانشين اين كلمه شد. مسلمين از قرن سوم هجري قمري دست به كار تاليف آثاري در زمينه جغرافيا شدند و بزرگاني همچون ابن حوقل و بيروني آثار جغرافيايي مهمي تأليف كردند و اين جريان سرانجام در آثار ادريسي و نقشه هاي بسيار ارزشمندي كه وي در قرن هفتم هجري قمري در دربار فردريك كبير در سيسيل فراهم آورد، به اوج پختگي خود رسيد. اين آثار جغرافيايي اطلاعات موجود در آثار قدما را بسط داده و اطلاعات فراوان ديگري مزيد بر آنچه در متون يوناني و رومي موجود بود، درباره اقيانوس هند، افريقا، منطقه جنوبي دريايي مديترانه و بسياري از قسمت‌هاي آسيا و اروپا ارائه كرده بود. اكتشافات مهمي همچون كشف سرچشمه‌هاي رود نيل كه به كاشفان قرن نوزدهم اروپايي نسبت داده مي شود، بسيار پيش از اينها در همين متون جغرافيايي متقدم اسلامي شرح و وصف شده بوده است.

     «بايد به خاطر داشت كه هانري دريانورد، ماژلان، كريستف كلمب و بسياري ديگر از كاشفان مهم دوران رنسانس با كمك جغرافيدانان و دريانوردان اسلامي بود كه توانستند از اقيانوس اطلس بگذرند، و دماغه اميد (نيك) را دور زنند و از بد حادثه به كمك همين مسلمين، قدرت و سيادت دريايي مسلمانان را از پهنه اقيانوس هند برچيدند.»

  دريافت مطلب (PDF): حجم KB 102

دفعات بازديد: 6350
تعداد بازديدكنندگان: 6047