نظرسنجی سوالات متداول پرسش و پاسخ تابلو اعلانات نقشه سایت نمای اصلی
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
دفتر تالیف کتاب های ابتدایی و متوسطه نظری
 
 
 
 
به نظر شما استفاده از امكانات تكنولوژيكي نظير تبلت و موبايل بوسيله دانش اموزان در آموزش جغرافيا جايز است ؟
بله
خير
هنوز براي اين كار زود است
تا مهيا شدن بستر اين موضوع بايد صبر كرد
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج آن در صورت مطلوب بودن ، داوطلبانه به كار گرفته شود
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج در صورت مطلوب بودن ، بايد اجباري شود
آيا همه مشكلات ديگر ما حل شده كه به سراغ اين آمده ايم؟
خيلي وقت است كه استفاده مي شود .بچه ها در مورد تكنولوژِی منتظر اجازه ما نمي مانندبانک اطلاعات جغرافیا
سه‌شنبه 14 شهريور 1385  ساعت: 09:11

در سایت پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور ، مطالبی تحت عنوان " بانک اطلاعات جغرافیا " آمده است که به دلیل جامعیت آن عینا در این قسمت قرار داده شده است.امید است مورد استفاده مخاطبان عزیز قرار گیرد.

جغرافیا
 تصورات بسیار گوناگون و گاه غلطی از جغرافیا وجود دارد. جغرافیا فقط حفظ کردن نام مکانها و نقشه برداری نیست هر چند که هر دوی آنها بسیار مهم هستند.
جغرافیا علم مطالعه و توصیف چشم اندازهای طبیعی، کوه ها، آب و هوا، رودخانه ها و انسانها در ارتباط با یکدیگر است. علم جغرافیا یکی از بهترین راه ها برای مطالعه جهان است.
تعاریف زیر گزیده ای از تعاریفی است که برای علم جغرافیا مطرح شده است:
- علم جغرافیا از علوم اجتماعی است که تمرکز اصلی آن بر روی پراکندگی مکانی انسانها و پدیده های فیزیکی زمین است.
- مطالعه جهان فیزیکی (رفتارها، عمل و عکس العملهای متقابل و الگو ها و سیستم های درگیر در آن).
- مطالعه جهان و هر آنچه در آن است.
- مطالعه الگوها و فرآیندهایی که همراه زمین هستند.
- مطالعه ارتباط بین انسانها و محیط زیست آنها با تاکید بر روی پراکندگی مکانی و محیط زیست در مقیاسهای گوناگون
وظیفه اصلی علم جغرافیا توجه به تاثیرات متقابل انسان و طبیعت یا عمل و عکس العمل است. بدین طریق که هر جزء از حیات انسانی و هر پدیده طبیعی و انسان و کیفیت ناحیه ای و عوامل بوم و بومی در داخل یک یا چند شاخه از علم جغرافیا قرار می گیرد و یک نظم ویژه در همه پدیده هایی که در داخل یک سرزمین و یا یک مکان جغرافیایی به ظهور می رسد، بوجود می آید.
در حقیقت فکر جغرافیایی ، توانایی شناخت علل این نظم و وابستگی چهره های طبیعی و انسانی به یکدیگر و دریافت نتایج حاصل ازآن است.
مسائل کشاورزی، معدنی، نژادی، مذهبی و سیاسی ممکن است از طرف متخصصین و کارشناسان کشاورزی، زمین شناسی و صاحب نظران علوم اجتماعی مورد مطالعه و بررسی واقع شود ولی وظیفه اصلی جغرافی دان و ارزش کار او در این است که با توجه به همه عوامل و با در نظر گرفتن رابطه و وابستگی بین انسان و محیط طبیعی در واحد های مکانی، نسبت به پدیده های مختلف قضاوت و داوری نماید.
پس می توان گفت که علم جغرافیا، از طریق تفکر و کاربرد، جهان ما را شکل می دهد و جغرافیدانان به منزله متخصصین محیط جغرافیایی، راهگشا، برنامه ریز، هدایت گر، کشتیبان، مشاهده گر، آموزش دهنده، منتقد و بالاخره زندگی بخش به مکانهای شناخته می شوند. نتیجه آنکه، با تغییر شرایط اجتماعی، محتوای تعاریف جغرافیا نیز تغییر می یابد.

    شاخه های علم جغرافیا
           شامل: [مبانی جغرافیا]  [جغرافیای طبیعی] [جغرافیای فیزیکی(ریاضی)]  [جغرافیای انسانی]  [جغرافیای اقتصادی]  [نقشه و نقشه برداری]  [فناوریهای کاربردی]
   
    نقشه
      شامل: [فهرست نقشه ها]
   
    جغرافیای ایران
      شامل: [کلیات]  [جغرافیای طبیعی]  [جغرافیای انسانی و اقتصادی]
   
    اطلس ها
      شامل: [جهان]  [ایران]  [خاور میانه]
   
    سوانح طبیعی جغرافیایی
      شامل: [لغزش]  [فرسایش] [سيلاب] [بهمن] [طوفان]  [زلزله]  [فرونشست]  [آتشفشان]  [آتش سوزی]  [یخبندان]
   
    آلبوم تصاویر
      شامل: [جغرافیای طبیعی]  [جغرافیای انسانی]  [مراکز باستانی]  [لباسهای سنتی بر اساس موقعیت مکانی]
   
    گزارشهاي موضوعي
      شامل: [فهرست گزارش ها]
   
    كودكان
      شامل: [سايت كودكان بخش جغرافيا]
   
    اطلاعات عمومی
      شامل: [اصطلاحات] [پرسش و پاسخ]  [پیوندها]  [اخبار]  [تازه ها و رویدادها]
   
 
 
شاخه هاي علم جغرافيا
 
   هر یک از عناوین درج شده در این بخش پیوندی است که کاربر را به توضیحاتی کامل از این علم ارتباط می دهد:
مبانی جغرافیا: در این مبحث تاریخ جغرافیا، فلسفه و مکاتب جغرافیا، آموزش جغرافیا و روشهای آن، روش تیقیق جغرافیا و همچنین مابع و مأخذ جغرافیا می گردند.
جغرافیای طبیعی: اين مبحث از جغرافي شامل:
ژئومورفولوژي، جغرافياي ديرينه، جغرافياي آبها، جغرافياي خاک ها، آب و هوا و اقليم شناسي، جغرافياي زيستي و جغرافياي نواحي خشک و نيمه خشک مي باشد.
جغرافیای فیزیکی (ریاضی): در این مبحث کلیات مربوط به شکل گیری کهکشان و کیهان، منظومه شمسی و موقعیت زمین در فضا مورد بررسی قرار می گیرد.
جغرافیای انسانی: اين مبحث از جغرافيا شامل:
جغرافياي جمعيت، جغرافياي تاريخي، جغرافياي سياسي، جغرافياي فرهنگي (نژادها و السنه)، جغرافياي شهري و برنامه ريزي شهري، جغرافياي روستايي و برنامه ريزي روستايي،جغرافياي کوچ نشيني، جغرافياي پزشکي و امراض، جغرافياي نظامي و جغرافياي ناحيه اي و برنامه ريزي مي باشد.
جغرافیای اقتصادی: اين مبحث شامل: جغرافياي کشاورزي،
جغرافياي منابع، معادن، صنايع و توليدات صنعتي، جغرافياي حمل و نقل، جغرافياي مسکن، جغرافياي توريسم، جغرافياي بازرگاني و بازاريابي، جغرافياي توسعه، آمايش سرزمين و جغرافياي کاربردي است.
نقشه و نقشه برداری: اين مبحث شامل:
کارتوگرافي عمومي، فتوگرامتري و تفسير عکس و نقشه، نقشه برداري زميني و اطلاعات جغرافيايي، نقشه برداري دريايي، نقشه برداري هوايي و چاپ مي شود.
فناوریهای کاربردی: در اين مبحث شامل:
سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS)، سنجش از دور (RS) و سيستم موقعيت ياب جهاني (GPS) مي شود.

 شامل: 
           [
مبانی جغرافیا]  [جغرافیای طبیعی]  [جغرافیای فیزیکی(ریاضی)]  [جغرافیای انسانی]  [جغرافیای اقتصادی]  [نقشه و نقشه برداری]  [فناوریهای کاربردی]

 
 
جغرافیای ایران
 
   در این بخش کاربر می تواند اطلاعات کاملی از جغرافیای ایران در زمینه های طبیعی، انسانی و اقتصادی بصورت تفکیک استانی بدست آورد.

 شامل: 
           [کلیات]  [جغرافیای طبیعی]  [جغرافیای انسانی و اقتصادی]

 
 
سوانح طبیعی جغرافیایی
 
   در این بخش کاربر می تواند اطلاعات کاملی از سوانح طبیعی جغرافیایی در زمینه های لغزش، فرسایش، سیلاب، بهمن، طوفان، زلزله، فرونشست، آتشفشان، آتش سوزی و یخبندان را بدست آورد.

  شامل: 
           [لغزش]  [فرسایش]  [سيلاب]  [بهمن]  [طوفان]  [زلزله]  [فرونشست]  [آتشفشان]  [آتش سوزی]  [یخبندان]

 
 
گزارشهاي موضوعي
 
   در این بخش عناوین گزارشهای موردی در زمینه مباحث مختلف علم جغرافیا قرار داده شده است. هر یک از اسامی موجود کاربر را به گزارشی کاملا کاربردی و تخصصی ارتباط می دهد که در مورد موضوعی خاص گردآوری شده است.

  شامل: 
           [
فهرست گزارشهاي موضوعي]

 
 
نقشه ها
 
   در قسمت نقشه ها کاربر می تواند با کلیک بر روی هر قسمت، به نقشه های مربوط به آن دسترسی پیدا کند. همچنین کاربر می تواند با انتخاب نوع نقشه و زدن کلمه تایید، نقشه مورد نظر را بر روی بستری از نقشه استانهای کشور مشاهده نماید. ضمن اینکه امکان افزودن لایه های مختلف اطلاعات نقشه ای مانند راه ها، منحنی های میزان و ... نیز به کاربر داده شده است. ضمنا کاربر می تواند با انتخاب دهستان، بخش، شهرستان یا استان مورد نظر خود، نقشه انتخاب شده را در وسعتی معادل آن محدوده مشاهده نماید.

  شامل: 
           [فهرست نقشه ها]

 
 
اطلس ها
 
   این بخش به منظور ارائه اطلاعات جامعی پیرامون انواع اطلسهای جغرافیایی موجود در نظر گرفته شده است و مشتمل بر اطلسهای جهان، ایران، خاورمیانه، تقسیمات استانی، اطلس جغرافیایی طبیعی و انسانی می باشد.

  شامل: 
           [جهان] [ایران] [خاور میانه]

 
 
آلبوم تصاویر
 
   در این بخش کاربر می تواند تصاویر متنوعی از جغرافیا در زمینه های جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی، لباسهای سنتی بر اساس موقعیت مکانی و مراکز باستانی بدست آورد.

  شامل: 
           [
جغرافیای طبیعی] [جغرافیای انسانی] [مراکز باستانی] [لباسهای سنتی بر اساس موقعیت مکانی]

 
 
اطلاعات عمومي
 
   در این بخش کاربر میتواند با کلیک بر روی هر یک از عناوین ( پرسش و دریافت پاسخ در زمینه های اختصاصی این علم، اخبار، اصطلاحات علم جغرافیا و ... ) از اطلاعات موجود در آن استفاده نماید.
اصطلاحات:در این قسمت واژگانی که بطور تخصصی در علم جغرافیا کاربرد دارند با توضیحات کامل به همراه تصاویری از همان واژه در اختیار کاربران قرار می گیرد.
پرسش و پاسخ:در این قسمت امکان تبادل اطلاعات در زمینه جغرافیا برای کاربران فراهم گردیده است تا کاربران امکان برطرف نمودن اشکالات علمی خود را داشته باشند.
اخبار:در این بخش تازه ترین یافته ها و دستاوردهای علمی مرتبط با بخش جغرافیایی ایران و جهان می باشد که از منابع معتبر خبری همچون نشریات و سایتهای علمی - خبری معتبر تهیه و بصورت ساعتی به روز رسانی میشود.
تازه ها و رویدادها:در این مبحث عناوین، محل و زمان برگزاری کلیه همایش ها، کنفراس ها، کنگره ها و نمایشگاه های مرتبط با علم جغرافیا به همراه شرح کاملی از نحوه شرکت در آن، چگونگی ارسال مقاله، برپایی غرفه و غیره در اختیار کاربران قرار می گیرد.
پیوندها:شامل آدرس اینترنتی و توضیحات متناسب از وب سایتهای مرتبط با بخش جغرافیا می باشد که امکان جستجو یا انتخاب عنوان فعالیت سایت مورد نظر را به کاربران می دهد.

  شامل: 
           [
اصطلاحات] [پرسش و پاسخ] [پیوندها]  [اخبار] [تازه ها و رویدادها]

 
 
كودكان
 
   در این بخش اطلاعات جامعی پیرامون جغرافیا به زبان ساده برای کودکان ارائه شده است و شامل تصاویر متحرک، پوسترها، عکسها، رویدادها، همایش ها و نمایشگاه های مخصوص کودکان که پیرامون موضوعات مربوط به جغرافیا برگزار می گردند، می باشند.

  شامل: 
           [
سايت كودكان بخش جغرافيا]

 
 
مؤسسات و مراكز مرتبط
 

  شامل: 
           [
سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح] [سازمان نقشه برداری کشور] [سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور] [مرکز ملی اقیانوس شناسی ایران] [سازمان میراث فرهنگی کشور] [سازمان ایرانگردی و جهانگردی]

 
 
 
دفعات بازديد: 38836
تعداد بازديدكنندگان: 29980