نظرسنجی سوالات متداول پرسش و پاسخ تابلو اعلانات نقشه سایت نمای اصلی
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
دفتر تالیف کتاب های ابتدایی و متوسطه نظری
به نظر شما استفاده از امكانات تكنولوژيكي نظير تبلت و موبايل بوسيله دانش اموزان در آموزش جغرافيا جايز است ؟
بله
خير
هنوز براي اين كار زود است
تا مهيا شدن بستر اين موضوع بايد صبر كرد
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج آن در صورت مطلوب بودن ، داوطلبانه به كار گرفته شود
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج در صورت مطلوب بودن ، بايد اجباري شود
آيا همه مشكلات ديگر ما حل شده كه به سراغ اين آمده ايم؟
خيلي وقت است كه استفاده مي شود .بچه ها در مورد تكنولوژِی منتظر اجازه ما نمي مانند 
 
 
 
گزارش همایش تدوین نقشه راه اشاعه فرهنگ دریایی و بندری در کتب درسي
تاريخ: شنبه 12 آبان 1397  ساعت: 10:39

با ياد داناي هستي آفرين

به منظور تقدير و تشكر از مولفان كتابهاي درسي و برقراري ارتباط ومشاركت بيشتر ما بين ارگان هاي دريايي و نهادهاي آموزشي و حصول توسعه و ارتقاي كيفي در جهت ترويج فرهنگ شناخت دريا و برنامه هاي آموزشي براي پرورش نيروهاي مورد نياز و از طرف ديگر تقويت تعامل بين اين دو نهاد و ايجاد زمينه مناسب جهت همكاري دو جانبه برنامه همايش تدوين نقشه راه اشاعه فرهنگ دريايي و بندري در کتب درسي از طرف مركز بررسي ومطالعات راهبردي سازمان بنادر و دريانوردي وزارت راه و شهرسازي به اين دفتر پيشنهاد و از طرف دفتر نيز مورد پذيرش قرار گرفت .

زمان بازديد : از 27/4/97 تا 29/4/97

مكان هاي بازديد : بندر عباس –بندر شهيد رجايي - جزيره قشم .

اعضا و همراهان : رئيس سازمان ، مديران كل دفاتر تاليف نظري ، فني و حرفه اي و كمك آموزشي به همراه كارشناسان گروه هاي درسي و همچنين مديران کل استاني سازمان بنادر و دريانوردي

ضرورت بازديد :جهت مشاركت سازمان ها و نهادهاي مرتبط با ترويج فرهنگ شناخت دريا و ضرورت آشنايي و توجه بيشتر به حمل ونقل دريايي و بنادر كشور عزيزمان ايران در غني سازي مطالب كتاب هاي درسي و ضرورت آموزش و استفاده بهينه از منابع به فراگيران از طريق محتواي آموزشي ، جلسات كارشناسي بين طرفين برگزار و پس از چند جلسه مقرر شد كه جهت تعامل بيشتر جلسات كارشناسي بعدي به صورت ميداني صورت پذيرد كه ضمن مشاهده مستقيم از توانمندي ها ، راهكارهايي جهت استفاده بهينه از اين منابع در محتواي آموزشي ارائه شود . در همين پيش بيني و در زمان مقرر و با اهداف مشخص اجرا شد .

اهداف بازديد :

- تقدير و تشكر از مولفان كتابهاي درسي بابت ارائه محتواي آموزشي در ارتباط با درياها

-آشنايي ميداني كارشناسان دفتر تاليف ، با بخشي از توانمندهاي اقتصادي كشورمان با تاكيد بر حمل و نقل دريايي و استفاده بهينه از آن ها .

- آشنايي ميداني مولفان کتب درسي با ظرفيت هاي مختلف حوزه استراتژيک دريا و بنادر

-آشنايي با بخشي از پهنة جغرافيايي كشور عزيزمان ايران .

-ترويج فرهنگ شناخت دريا و منابع آن از طريق ارتقاء و توسعه سطح شناخت دانش آموزان بر حسب پايه و دوره هاي تحصيلي .

آشنايي بيشتر دانش آموزان و معلمان كشور با مباحث دريا از طريق مجلات تخصصي و عمومي رشد .

شرح بازديد :

پس از رسيدن به فرودگاه بندر عباس وصرف شام در رستوران زيبا و سنتي بادگيران در هتل هرمز بندر عباس مستقر شديم .

صبح روز پنجشنبه 28/4/97 در سالن آمفي تئاتر مهمانسراي بندر شهيد رجايي همايش تدوين نقشه راه اشاعه فرهنگ دريايي و بندري در کتب درسي برگزار شد، ابتدا آقاي دكتر "منصور آرامي" عضو هيات عامل و معاون برنامه ريزي و توسعه منابع سازمان بنادر و دريانوردي در سخناني اظهار داشت : اقتصاد دريا در پهنه ها و شقوق مختلفي مورد توجه قرار مي گيرد که حوزه هاي گردشگري، حمل و نقل، شيلات، تجارت، صنايع دريايي، امنيت و حقوق دريايي و ... را شامل مي شود.

سپس آقاي دكتر "حيدر توراني" معاون وزير آموزش و پرورش و رييس سازمان پژوهش و برنامه ريزي اين وزارتخانه، دريا و دريانوردي را از جمله ظرفيت هاي مهم کشور دانست و گفت: دريا به مثابه يک برنامه خاص، صدها و هزاران فرآورده دارد اما چون در کشور ما به منابع نفتي متکي بوده ايم، به سمت بهره برداري از اين ظرفيت عظيم نرفته ايم .

وي از گرايش و استقبال سازمان بنادر نسبت به اشاعه فرهنگ دريايي در کتب و برنامه هاي درسي ابراز قدرداني کرد و افزود: آموزش و پرورش ظرفيت هاي بالايي براي اين انتقال فرهنگي دارد. اين همکاري نبايد منحصر به کتاب درسي شود و فرهنگسازي از طريق مجلات رشد، برنامه هاي پرورشي و آموزشي نيز مدنظر قرار گيرد. وي تأکيد کرد: بايد تلاش شود که انتظارات سازمان بنادر از دريا با تصورات مردم به ويژه دانش آموزان که نسل آينده کشور هستند، يکسان شود.

در ادامه آقاي دكتر عفيفي پورمديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان و آقاي دكتر مرادي مديرکل مرکز بررسي و مطالعات سازمان بنادر و دريانوردي به ظرفيت هاي حوزه دريايي و بندري سواحل ايران پرداخته و آقاي دکتر اماني تهراني مديرکل دفتر برنامه ريزي و تاليف کتب درسي دوره ابتدايي و متوسطه نظري، مهندس ناصري مديرکل دفتر انتشارات و تکنولوژي آموزشي، مهندس دورانديش مديرکل دفتر تاليف کتب دوره هاي فني و حرفه اي و کارودانش سازمان پژوهش و برنامه ريزي وزارت آموزش و پرورش به بيان ديدگاه خود در رابطه با ترسيم چشم انداز و تبيين نقشه راه اشاعه فرهنگ دريايي و بندري پرداختند.


خانم دكتر ناهيد فلاحيان مسئول گروه مطالعات اجتماعي و آقاي وحيد گلستان مسئول گروه توليد محتواي شنيداري و ديداري اين سازمان نيز از ديگر سخنرانان اين رويداد بودند.

لازم به ذکر است، تقدير از مولفان و کارشناسان کتب درسي و تکنولوژي هاي آموزشي، تجليل از مديران سازمان بنادر و دريانوردي، امضاي يک تفاهم نامه و بيانيه مشترک، گرفتن عکس يادگاري و بازديد از بخش هاي مختلف كشتي كروز SUNNY و يك كشتي كانتينري هندي از ديگر برنامه هاي روز نخست اين همايش بود.

روز جمعه 29/4/97 به اسكله شهيد حقاني بزرگ ترين بندر مسافري دريايي كشور رفتيم و با يك شناور ايراني به جزيره قشم رسيديم ،خريد از مراكز تجاري درگهان و جزيره قشم حال و هواي ديگري در بين همسفران بوجود آورد .

البته صرف ناهار در رستوران سنتي در روستاي دفاري تجربة جالبي براي همة ما بود .

بازديد از كارگاه شناورسازي مد كندالو و ساخت شناورهاي مسافربري به دست توانمند جوانان ايراني باعث افتخار و غرور همة همسفران شد .

بازگشت به بندر شهيد ذاكري قشم و حركت به سوي فرودگاه پايان سفر جذاب و خاطره انگيز مارا رقم زد .

نتايج بازديد :

-آشنايي كارشناسان دفتر با بخشي از توانمنديهاي اقتصادي كشورمان با تاكيد بر حمل ونقل دريايي .

- مشاهده مستقيم از تلاش صادقانه و مجدانه كاركنان سازمان و بنادر و اهتمام جدي به امر فرهنگ سازي و ترويج فرهنگ شناخت دريا ،در بسته هاي آموزشي .

- آشنايي با توانهاي محيطي و جاذبه هاي گردشگري استان هرمزگان

پيشنهادات :

-تقويت تعامل بين دفتر تاليف با مركز بررسي ومطالعات راهبردي سازمان بنادر و دريانوردي.

-توليد محتواي آموزشي با مشاركت طرفين در زمينه دريا ، دريا نوردي ، حمل و نقل دريايي و بنادر شامل متن ، فيلم هاي آموزشي و تصوير مطابق با چارچوب ها و استانداردهاي تعريف شده از سوي دفتر تاليف .

-توليد مطالبي راجع به دريا در مجلات رشد

-اختصاص مطالبي در مورد دريا و جذابيت هاي آن در سايت هاي آموزشي .

نازيا ملك محمودي گروه جغرافيا

مرداد 1397

بازگشت به ليست اخبار