نظرسنجی سوالات متداول پرسش و پاسخ تابلو اعلانات نقشه سایت نمای اصلی
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
دفتر تالیف کتاب های ابتدایی و متوسطه نظری
به نظر شما استفاده از امكانات تكنولوژيكي نظير تبلت و موبايل بوسيله دانش اموزان در آموزش جغرافيا جايز است ؟
بله
خير
هنوز براي اين كار زود است
تا مهيا شدن بستر اين موضوع بايد صبر كرد
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج آن در صورت مطلوب بودن ، داوطلبانه به كار گرفته شود
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج در صورت مطلوب بودن ، بايد اجباري شود
آيا همه مشكلات ديگر ما حل شده كه به سراغ اين آمده ايم؟
خيلي وقت است كه استفاده مي شود .بچه ها در مورد تكنولوژِی منتظر اجازه ما نمي مانند 
 
 
 
گزارش المپياد روسيه
تاريخ: شنبه 11 مهر 1394  ساعت: 13:14

با ياد داناي هستي آفرين

عدم حضور در يازدهمين المپياد جغرافيا در كراكوف لهستان )به علت ناهماهنگي هاي موجود در اعزام از يك سو و عدم اجراي المپياد جغرافيا در كشور از سوي ديگر ( باعث شد كه دعوت نامه دبير اجرايي المپياد جهاني جغرافيا سركار خانم دكتر كيت برگ را جدي تر گرفته و با پي گيري مجدانه در دوازدهمين المپياد جهاني روسيه 2015 شركت نمايم تاتجربه ارزشمند ي را كسب نمايم .

با تلاش وپي گيري هاي بسيار در آخرين لحظات موفق به دريافت ويزا و مجوز اعزام به كشور روسيه گرديدم .
پرواز نه چندان طولاني به مسكو در سحرگاه سه شنبه 20مرداد ماه 94 خستگي زيادي يه همراه نداشت و استقبال گرم دانشجويان جغرافيا در فرودگاه مسكونشاط حضور در المپياد را در بين همسفران دو چندان نمود .
فاصله شهر مسكو تا كامپيوتريا كمپ مخصوص اجراي المپياد حدود 200كيلومتر بود . آفتاب در خشان ، آسمان فيروزه اي ، هواي خنك و جنگل هاي انبوه در طي مسافت از چشم اندازهاي زيبا وچشم نواز همراه در اين مسير بود .
با ورود به اردوگاه زيباي كامپيوتريا با ساختمانهايي چوبي در بين جنگلهاي تايگا ، مورد استقبال وخير مقدم گويي ميزبانان خود از جمله خانم هاي روسي با لباسهاي محلي زيبا همراه باتعارف نمودن نان و نمك كه يك رسم محلي مي باشد  مواجه گرديديم .
 پس از مستقر شدن و استراحتي كوتاه مراسم افتتاحيه راس ساعت مقرر آغاز شد كه با سخنراني هاي متعدد اما كوتاه همراه بود .
سخنرانان از اهميت علم جغرافيا در برنامه ريزيهاي مكاني و فضايي ، مطالبي را اظهار و همچنين خوشحالي خود را از برگزاري رخداد جهاني المپياد  جغرافيا در كشور روسيه  رااعلام داشتند .
 
آقاي آندره شولي استاندار استان تور ( منطقه اي كه المپياد در آن جا برگزار مي گرديد ) مطالب بسيار جالبي خطاب به شركت كنندگان جوان اظهار داشتند  : همه شما كه از 45 كشور در اينجا حضور داريد برنده هستيد ،شانس حضور در يك جمع بين المللي و يك تجربه جالب را داريد، كمتر جواني در اين سن و سال مي تواند در چنين جمعي حضور داشته باشد ، در اين مسابقه برد و باخت معنايي ندارد و همه شركت كنندگان برنده اند .
برنامه با خواندن سرودها و حركات موزون محلي ادامه و با اعلام اسامي كشورهاي شركت كننده پايان يافت . اين كشورها عبارت بودند از :
1- آرژانتين 2-استراليا 3- بلاروس
4-بلژيك 5-بليوي 6- بلغارستان
7-جمهوري خلق چين 8-چين ماكائو 9-چين هنگكنگ
10-چين تايپه(تايوان) 11-كرواسي 12-جمهوري چك
13- دانمارك 14- استوني 15- فنلاند
16- مجارستان 17- اندونزي 18- ژاپن
19- قزاقستان 20- لتوني 21- ليتواني
22- مكزيك 23- مغولستان 24- مونته نگرو
25- هلند 26- نيوزيلند 27- نيجريه
28- فيليپين 29- لهستان 27- نيجريه
31- روسيه 32- صربستان 33- سنگاپور
34- اسلواكي 35- اسلووني 36- تايلند
37- تركيه 38- انگلستان 39- ايالات متحده آمريكا

كشورهاي ناظر عبارت بودند از :

1-ايران 2- جمهوري آذربايجان 3-ارمنستان
4- برزيل 5- سويس 6- كانادا

*روز چهارشنبه 21 مرداد ماه اولين مرحله آزمون تشريحي و تستي در ساختمان اصلي برگزار

 كه حدود 3 ساعت طول كشيد .

بعد از ظهر آن روز به منطقه زيبا و تاريخي تورژوك(Torzhok) رفتيم كه با بازديد از روستاي تاريخي واسيلوا با كلبه هاي چوبي زيبا و هوايي پاك همراه بود . در شهر باستاني و تاريخي تورژوك چندجوان با پوشيدن لباسهاي قديمي و به دست گرفتن ابزارهاي جنگي در فضايي باز بخشي ازتاريخ  روسيه را براي ما بازگو كردند .

*صبح روز پنج شنبه 22 مرداد ماه دانش آموزان به همراه مربيان و راهنمايان روسي  جهت كسب آمادگي براي پاسخ گويي به سوالات به منطقه كار ميداني (FIELD WORK )رفتند .

معلمين و ناظرين پس از تصحيح بخشي از اوراق حدود ساعت 12 ظهر به آنها پيوستند . پس از صرف ناهار به جهت ادامه بازديد در حال رفتن به منطقه كار ميداني بوديم كه بارش شديد باران مانع رفتنمان گرديد وبه ناچار به اردوگاه باز گشتيم .

*روز جمعه 23 مرداد ماه اولين مرحله آزمون كار ميداني در سه  مرحله  برگزار شد  .

    برنامه بعد ا زظهر بازديد از شهر زيباي تور (Tver) بود  كه رودخانه ولگا از آن مي گذرد ، مردم اين شهر حيات خود را مديون رودخانه ولگا مي دانند . شهري بسيار زيبا با هوايي پاك ، آسماني آبي و آرامشي وصف نشدني .

پس از باز گشت، دانش آموزان به سرعت به طبقه ي بالاي ساختمان اصلي رفته و با چسباندن پوستر ، خود را آماده ارائه مطالبي در مورد موضوع "تصور شما از محيط زندگي تان در آينده "كه آن را در قالب پوستر تهيه كرده بودند،  شدند . در اين بخش كارهاي بسيار جالب و قابل توجهي ارائه گرديد .

*روز شنبه 24 مرداد،  دانش آموزان آخرين مرحله مسابقه  خود را كه شركت در  آزمون چند رسانه اي ( مولتي مديا ) بود را انجام دادند .

 

بعد از ظهر شنبه  در محوطه اردوگاه مراسم جالبي برگزار گرديد ، گروه هاي مختلف روس با پوشش محلي

زيبا و اجراي انواع بازي هاي محلي ، مراسم سنتي خوردن چاي ( با استفاده از سماورهايي كه در ايران استفاده شده و مي شود و به همان نام خوانده مي شود .)و نحوه توليد صنايع دستي تمامي حاضرين  در اردوگاه را به محوطه كشاندند .

نكته جالب اين بود كه كه با راهنمايي مسئول غرفه مي توانستيد ساخت يكي از اين صنايع دستي را تجربه نماييد .

همان شب دانش آموزان 39 كشور  با پخش موسيقي سنتي شان  و پوشيدن لباسهاي محلي  فرهنگ و آداب و رسوم كشورشان را ارائه دادند. این مراسم بسیار مورد استقبال قرار گرفت و با پذیرایی شيريني هاي  محلی و عکس های یادگاری شب زیبایی رادر خاطرات رقم زد .

*روز يكشنبه 25 مردادبه بازديد از درياچه زيباي سليگر (Seliger) و سرچشمه هاي رودخانه ولگا رفتيم . در اين سفر يك روزه با سوار شدن بر كشتي هاي مخصوص از رودخانه ولگا و درياچه سليگا گذر كرديم . بازديد از مجموعه كليساها و صومعه ها ي اين منطقه كه چندين دهه درهاي آن بسته بود تجربه جالب اين روز بود .

در اين سفر علاوه بر آشنايي با تاريخ و آداب ورسوم مردم روسيه با چشم اندازهاي جغرافيايي زيادي آشنا شديم.

  پس از بازگشت از سفر يك روزه ، تمامي معلمان و ناظرين در ساختمان اصلي اردوگاه كامپيوتريا تجمع كرده وبه تجزيه و تحليل نكات كلي و مسائل مربوط به سوالات ، تصحيح اوراق ونحوه اجرا ي المپياد پرداختند . در پايان ناظر كشور چين در مورد سيزدهمين المپياد كه قرار است در سال 2016 در پكن برگزار گردد توضيحاتي ارائه داد .

آخرين شب اقامت در اين محل با مراسم زيباي اتش بازي يافت تا خاطره زيباي اقامت در اين اردوگاه براي بچه ها باقي بماند .

 

*روز دوشنبه 26 مرداد به همراه تمامي شركت كنندگان به دانشگاه مسكو رفته تا مراسم اختتاميه و اهداي مدال ها انجام گيرد .

دانشگاه بزرگ مسكو با هوايي سرد منتظر ما بود . وزير آموزش عالي و پرورش كشور روسيه و رئيس دانشگاه مسكو ميزبانان ما در اين مراسم بودند كه سخنراني هاي كوتاه خود را اختصاص به اهميت علم جغرافيا در دنياي امروز و

ايراز خرسندي از اجراي المپياد در روسيه قرار دادند و سپس به اهداي مدال هاي طلا ، نقره و برنز پرداختند .

نتايج به دست آمد ه عبارت بود از كشورهاي :
رتبه نام كشور
1 لهستان
2 روماني
3 چين تايپه
4 سنگاپور
5 ژاپن

امید است با همکاری مسئولین امر به خصوص باشگاه دانش پژوهان جوان ، درسال آینده شاهد شرکت دانش آموزان توانمندایرانی و کسب رتبه هاي عالي این عزیزان در المپیاد جهانی جغرافیا در پكن چين باشیم.

نازیا ملک محمودی

                                                                                           ناظر ایران در دوازدهمين المپیاد جهانی روسيه 2015

بازگشت به ليست اخبار