نظرسنجی سوالات متداول پرسش و پاسخ تابلو اعلانات نقشه سایت نمای اصلی
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی
دفتر تالیف کتاب های ابتدایی و متوسطه نظری
به نظر شما استفاده از امكانات تكنولوژيكي نظير تبلت و موبايل بوسيله دانش اموزان در آموزش جغرافيا جايز است ؟
بله
خير
هنوز براي اين كار زود است
تا مهيا شدن بستر اين موضوع بايد صبر كرد
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج آن در صورت مطلوب بودن ، داوطلبانه به كار گرفته شود
پس از اجراي آزمايشي و بررسي نتايج در صورت مطلوب بودن ، بايد اجباري شود
آيا همه مشكلات ديگر ما حل شده كه به سراغ اين آمده ايم؟
خيلي وقت است كه استفاده مي شود .بچه ها در مورد تكنولوژِی منتظر اجازه ما نمي مانند 
 
 
 
بازديد از خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه جنوب شرق كشور
تاريخ: دوشنبه 6 بهمن 1393  ساعت: 08:53

ساعت 30/6 صبح دوشنبه 5/8/93، با حضور آقايان اماني،اميري نيا،فخريان،حذرخاني، احمدي و خليلي و خانم ها فلاحيان، عابديني و ملك محمودي مديران و كارشناسان دفتر تاليف در معيت آقاي سالمي رئيس روابط عمومي شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران و كارشناسان شركت مذكور كه ميزباني اين سفر را بر عهده داشتند از طريق فرودگاه مهرآباد با هدف بازديد از خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه جنوب شرق كشور عازم كرمان شده و پس از بازديد از ابنيه تاريخي آن شهر و اداي فريضه نماز از مسير زميني به سمت انبار و مخازن نفت آن استان عزيمت نموديم.

آقاي مهندس عباسي مسئول مركز انتقال نفت و تاسيات رفسنجان در مورد فعاليت هاي اين منطقه توضيحاتي ارائه دادند مبني بر اين كه اين مركز در سال1371 تأسيس و در حال حاضر با دارا بودن بيش از1800 كيلومتر خط لوله در اندازه هاي 14-16-26 اينچ و قدرت حمل حدود 45 ميليون ليتر در روند (معادل250 هزار بشكه ) وظيفه انتقال فرآورده هاي واردات از خارج و همچنين پالايشگاه بندرعباس(نفت سفيد –نفتگاز–بنزين وبنزين سوپر) از استان هرمزگان به استان هاي كرمان و يزد و اصفهان را به عهده دارد. خطوط لوله اين شركت پس از عبور از بندرعباس و سيرجان به شهر رفسنجان مي رسد. از رفسنجان يك خط ً14 اينچ لوپ آن به طرف كرمان امتداد دارد كه علاوه بر تغذيه نيروگاه كرمان انبارهاي نفت آن شهر را نيز تأمين مي نمايد. همچنين فرآورده ها از طريق خطوط ً16 و ً20 و لوپ ً16 اينچ با عبور از استان يزد و تغذيه انبار نفت يزد به شهرستان نائين رسيده و ضمن تأمين سوخت انبار نفت نائين، مازاد آن از طريق مركز انتقال نفت نائين به اصفهان منتقل مي شود.

لازم به ذكر است كه اين منطقه مشتمل بر 9 مركز انتقال نفت و تأسيسات انتهايي است. تمامي ارتباطات مركز انتقال نفت و تأسيسات اين منطقه در مجموع از طريق  25 ايستگاه مخابراتي اين شركت تامين مي شود كه 15 ايستگاه مخابراتي متعلق به منطقه و 10 ايستگاه مشترك با شركت مخابرات ايران است. جالب توجه اينكه در اين منطقه ماشين هاي نفت كش منابع سوخت را به استان سيستان و بلوچستان حمل مي كنند و به علت مسائل امنيتي استان مزبور از خطوط لوله نفت برخوردار نيست.

بعد از ظهر به منطقه خطوط لوله نفت  و مخابرات جنوب شرق عزيمت نموده، ضمن استماع توضيحات آقايان مهندس كديور رئيس منطقه و مهندس سلطاني نژاد مسئول مخابرات با وظايف و مسئوليت هاي كارشناسان منطقه بيشتر آشنا شديم.

عصر آن روز در ادامه اين بازديد فشرده پس از ديدار از تاسيسات رفسنجان به سمت سيرجان حركت و در طي مسير معدن مس سرچشمه را رويت نموده كه به دليل ضيق وقت امكان بازديد از آن ميسر نشد ليكن شامگاه در منطقه قطب آباد توقف و از تاسيسات آن جا بازديد به عمل آمد.

از نكات قابل توجه مي توان به موارد زير اشاره كرد :

  • حضور فعال مديريت و كارشناسان دفتر تاليف در تعاملات و گفتگوهاي كارشناسي چه در جلسات متمركز و چه در بازديدهاي ميداني.

  • آشنايي كارشناسان دفتر با بخشي از توانمنديهاي اقتصادي كشورمان با تاكيد بر ذخاير زيرزميني از قبيل نفت و گاز .

  • مشاهده مستقيم از تلاش صادقانه و مجدانه كاركنان شركت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه جنوب شرق و استقبال گرم و صادقانه ايشان به منظور فرهنگ سازي و استفاده بهينه از منابع انرژي ،كه ضروري است به نحو مطلوب به اين موضوع در بسته هاي آموزشي پرداخته شود . 

     

در پايان لازم مي دانم مراتب امتنان خود را از حسن ميزباني شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران ابراز نمايم.

 

            گروه جغرافيا آبان 93

بازگشت به ليست اخبار